Czy stać mnie na rozwód

|Czy stać mnie na rozwód

Czy stać mnie na rozwód

 Częstym powodem zwlekania z podjęciem decyzji o rozwodzie jest obawa o wysokie koszty samej sprawy. Z reguły obawa ta wynika z niewiedzy albo z zasłyszanych opowieści. Tymczasem na koszt sprawy sądowej o rozwód składają się dwie rzeczy:

  • opłata sądowa,
  • wynagrodzenie adwokata.

Podstawowym i nieuniknionym kosztem jest jednorazowa opłata sądowa wynosząca 600 zł.  Wpłaca się ją przelewem na konto właściwego sądu.

Czym innym jest koszt prawnika, gdzie każdy indywidualnie wycenia swoją usługę.

Kancelarie na ogół mają niższą stawkę za prowadzenie sprawy o rozwód bez orzekania o winie przy bezdzietnym małżeństwie, a inną za rozwód mocno skłóconej pary z trójką małoletnich dzieci.

Różnica może sięgać kilku tysięcy złotych.

Nie wiesz jak zostanie wyceniona Twoja sprawa i dlatego warto umówić się na konsultację z adwokatem, by przynajmniej dowiedzieć jakie masz prawa i jak wysokie będzie to wynagrodzenie. Umówienie się na poradę nie oznacza od razu konieczności powierzenia sprawy danemu adwokatowi.

Możesz poprzestać na tym, by dowiedzieć się jak się przygotować i co właściwie Cię czeka w sądzie.

Jeśli zdecydujesz, że nie potrzebujesz prawnika, możesz spróbować reprezentować się sam. Zapłacisz wówczas tylko za tą poradę.

Możesz też zlecić sporządzenie pisma adwokatowi, który przystąpi do sprawy później albo wcale (zależnie od jej przebiegu albo Twojej decyzji). Zapłacisz wówczas tylko za to pismo.

 

Zlecenie adwokatowi prowadzenia całego procesu o rozwód jest usługą najbardziej pracochłonną dlatego kosztuje też więcej

Zdarza się, że sprawa o rozwód wygeneruje koszt opinii biegłych, ale to tylko wtedy gdy będziecie w głębokim sporze co do opieki nad dziećmi albo treść Waszych pism zaniepokoi sąd głównie w kontekście dobra małoletnich. Koszt takiej opinii też nie jest stały, ale należy się liczyć z wydatkiem około 2000 zł.

Warto wiedzieć, że przy rozwodzie bez orzekania o winie połowa opłaty sądowej jest zwracana przez sąd, a pozostała część dzielona na pół i zasądzana od drugiego małżonka.

Czyli po wyroku 300 zł zwraca Skarb Państwa, a 150 zł drugi małżonek. Finalnie opłata sądowa może sprowadzić się do wydatku tylko 150zł.

 

2022-11-18T20:05:16+01:00 18 listopada 2022|